- blad nr 5
- 9-3-2013
- auteur A. Kersten
- Redactioneel
AOb:‘Opnieuw nullijn volstrekt onacceptabel’
Het kabinet wil onderwijspersoneel volgend jaar opnieuw op de nullijn houden, als onderdeel van een extra pakket bezuinigingsmaatregelen voor 2014. Voor de AOb is dat volstrekt onacceptabel.
“Een kabinet dat roept dat de lat omhoog moet in het onderwijs, moet niet korten op de mensen die daarvoor moeten zorgen”, reageert AOb-vicevoorzitter Ben Hoogenboom.
Om het begrotingstekort volgend jaar binnen de afgesproken EU-grens van 3 procent te krijgen, heeft het kabinet een serie aanvullende maatregelen aangekondigd. Dat moet 4,3 miljard euro aan extra besparingen opleveren. Als de lonen in het onderwijs opnieuw bevroren zouden worden, is dat het vierde jaar op rij. Voor het primair onderwijs, dat al sinds 2009 op de nullijn zit, zelfs het vijfde jaar.
In plaats van te bezuinigen zou het kabinet juist extra moeten investeren in het onderwijs om uit de crisis te komen, vindt Hoogenboom. De werkdruk neemt toe, doordat vacatures niet worden opgevuld. Tegelijkertijd levert onderwijspersoneel door de jarenlange salarisbevriezing koopkracht in. Hoogenboom: “Het komt dus neer op meer doen voor veel minder.” Terwijl er nieuwe docenten nodig zijn om de uitstroom op te vangen van collega’s die met pensioen gaan, is het de vraag wie er straks nog voor het onderwijs kiest. Hoogenboom: “Het kabinet hoeft dus niet te rekenen op enig begrip of medewerking vanuit de AOb.”
Vicepremier Lodewijk Asscher liet weten open te staan voor suggesties van de vakbeweging.