• blad nr 17
  • 3-11-2012
  • auteur A. Kersten 
  • Redactioneel

 

Vragen over financiële problemen Zadkine

Het roer moet om, wil het Rotterdamse Roc Zadkine het hoofd boven water houden, concludeert de leiding. Zadkine stevent naar verwachting af op een exploitatieverlies van 8 miljoen euro in 2012 en zal bovendien 11 miljoen moeten missen voor reorganisatievoorzieningen.

In de recentste jaarrekening, gedateerd op 20 juni van dit jaar, begroot Zadkine nog een tekort van 4,5 miljoen voor het lopende jaar.
Luc Verburgh, sinds augustus bestuursvoorzitter en opvolger van Henri van Vlodrop, is de afgelopen tijd bezig geweest de bedrijfsvoering van de mbo-instelling tegen het licht te houden. Met een reorganisatie moet Zadkine ‘terug naar de basis’, liet de instelling onlangs in een persbericht weten.
Tegelijkertijd maakte de Onderwijsinspectie bekend dat Zadkine sinds kort onder de zwaarste vorm van financieel toezicht is geplaatst.
De Zadkine-leiding wil als onderdeel van een pakket aan maatregelen opnieuw een aantal arbeidsplaatsen schrappen, bovenop een eerdere reorganisatie die 275 banen kostte. De AOb eist eerst meer zicht op de cijfers en de oorzaken van de financiële problemen.
In het officiële persbericht verwijst Zadkine naar een daling van ‘niet-reguliere inkomsten’. Zo is het roc sinds de nieuwe inburgeringswet in 2007, die marktwerking invoerde, veel gemeentegeld misgelopen aan opdrachten. Zadkine becijferde die schade in 2010 op zo’n 27 miljoen euro. Net als een aantal andere roc’s vindt Zadkine dat de overheid die schade moet compenseren, maar een verzoek daartoe is afgewezen.
Ook andere factoren spelen een rol in de financiële problemen. Een van de maatregelen die Verburgh heeft aangekondigd, is het afstoten van een teveel aan vierkante meters in huisvesting.
Vorig jaar kwam Zadkine uit op een verlies van bijna 15 miljoen euro en raakte de liquiditeit, het beschikbare banksaldo, in de knel. Het exploitatietekort sloeg in één keer een gat van 30 procent in het eigen vermogen.
Zadkine biedt onderwijs aan zo’n 18 duizend studenten.

Dit bericht delen:

© 2026 Onderwijsblad. Alle rechten voorbehouden
Het auteursrecht op de artikelen in dit archief berust bij het Onderwijsblad, columnisten of freelance-medewerkers. Het citeren van delen van artikelen is toegestaan, mits met bronvermelding. Volledige overname, herplaatsing of opname in andere publicaties is slechts toegestaan na overleg met de hoofdredacteur via onderwijsblad@aob.nl Indien het gaat om artikelen van freelancers zal hiervoor een bedrag in rekening worden gebracht.