- blad nr 12
- 23-6-2012
- auteur L. Douma
- Redactioneel
Onderwijs aan beste leerling is niet goed genoeg
Die conclusie trekt het onderzoeksinstituut Gion, dat in opdracht van het ministerie van Onderwijs onderzoek deed naar de schoolloopbaan van de groep leerlingen die in 1999 met de hoogste Cito-score (549 of 550) naar de middelbare school gingen. Het betreft ongeveer 4,5 procent van het totale aantal leerlingen.
Bijna een kwart van deze excellente leerlingen haalt het eindexamen vwo niet in zes jaar. De kans op succes hangt volgens het Gion samen met het soort klas waarin leerlingen in het eerste jaar van het vwo zaten. Leerlingen in een homogene vwo-klas hadden 10 procent meer kans om in zes jaar hun vwo-diploma te halen dan leerlingen die begonnen in een havo/vwo-klas. Voor leerlingen die ook het tweede en derde jaar in een gemengde havo/vwo-klas doorbrachten, was het verschil nog groter, respectievelijk 16 en 32 procent.
Excellente meisjes hebben een 7 procent grotere kans op succes dan net zo slimme jongens. Leerlingen met laagopgeleide ouders hebben 19 procent minder kans op succes dan leerlingen met hoogopgeleide ouders.
De Gion-onderzoekers stellen dat excellente leerlingen last hebben van het gebrek aan structuur op school. Daar is winst te behalen voor scholen. Ook zou het goed zijn de slimste leerlingen bij elkaar in de klas te zetten. “Met gerichte aandacht en inzet kan toptalent nog beter worden benut”, reageert demissionair minister Marja van Bijsterveldt op het onderzoek. “Dat is onze dure plicht naar deze leerlingen. Maar is ook in ons eigen belang. We hebben elk talent in de toekomst hard nodig.”
Zie pagina 42 en volgende voor een uitgebreid artikel over de slimste leerlingen op het vwo.