- blad nr 12
- 23-6-2012
- auteur R. Sikkes
- Redactioneel
AOb lanceert banenplan primair onderwijs
De komende jaren krijgt het basisonderwijs achtereenvolgens met krimp van leerlingenaantallen te maken en daarna met een grote pensioengolf. Tot 2015 zal het aantal leerlingen in het basisonderwijs flink afnemen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn er in dat jaar duizend fulltimers minder nodig dan in 2010. Berekeningen van de AOb geven aan dat de effecten op de personeelssterkte door krimp groter zijn, namelijk tegen drieduizend banen.
Schoolbesturen lopen nu al vooruit op de krimp. Uit de personeelsgegevens van besturen blijkt dat tussen schooljaar 2010/2011 en 2011/2012 het aantal kinderen daalde met 1,1 procent. Het personeelsbestand nam veel harder af, namelijk met 4,3 procent, ruim 4.500 fulltime banen.
Afgestudeerde pabostudenten komen nu moeilijk aan het werk. Dat heeft gevolgen voor de aantallen eerstejaars, studenten zien van de studie af. Volgens de laatste prognoses ligt de aanmelding 2,7 procent lager.
Vanaf 2015 zal er sprake zijn van een pensioengolf. Het Researchcentrum voor Onderwijs en Arbeidsmarkt van de Universiteit Maastricht verwacht daarom tekorten en goede baankansen voor pabo-afgestudeerden.
De AOb vraagt de politiek daarom of de bekostiging van het primair onderwijs deze kabinetsperiode op het huidige niveau kan blijven. Omdat er minder leerlingen komen, blijft er met het huidige budget genoeg geld over voor slim beleid. Deze ‘meevaller’ wil de AOb gebruiken voor een banenplan. Zo kan talent voor het onderwijs behouden blijven als straks de grote pensioenuitstroom begint. Het Participatiefonds kan dit plan snel realiseren. Het fonds is nu verantwoordelijk voor de werkloosheidsuitkeringen in het primair onderwijs.