• blad nr 12
  • 23-6-2012
  • auteur R. Sikkes 
  • Commentaar

 

Druk en drukte

Marja van Bijsterveldt (CDA) zou slapeloze nachten van de bezuiniging hebben gehad. Ton Elias (VVD) had naar eigen zeggen moeite met de korting. Hij hikte vooral aan tegen de klassenvergroting in het speciaal onderwijs. Elbert Dijkgraaf (SGP) vond 100 miljoen bezuinigen te doen, 200 miljoen deed pijn, 300 miljoen was pas echt moeilijk. Dus werd op 6 maart door CDA, VVD en SGP – plus de PVV – steun vóór het hele pakket passend onderwijs uitgesproken.
Verslaggever Yvonne van de Meent veegt in een reconstructie dit nummer van het Onderwijsblad (pagina 26) de krokodillentranen op bij de politieke partijen die de bezuiniging op passend onderwijs door wilden voeren. Toen verdedigden ze reorganisatie en bezuiniging. Nu zijn ze toch bijna een beetje trots dat ze op het allerlaatste moment de boel weer hebben ingeslikt en prestatiebeloning in de prullenbak hebben gegooid. Alsof ze het bijna zelf hebben bedacht.
U en ik weten beter. De politieke partijen wisten door de acties dat hun achterban – zeker die van het CDA en SGP, misschien ook wel die van VVD en PVV – de bezuiniging eigenlijk onverteerbaar vond. De actie ‘Geen bonus maar banen’ maakte dat overduidelijk, daar kijken we met trots op terug in de laatste Actiekrant die bij het blad zit.
Politieke druk zetten door de vakbond helpt. En al is de stemming binnen de vakbeweging om het maar voorzichtig uit te drukken een tikketje gespannen, door de acties in het onderwijs hebben we gemerkt dat alleen met sterke vakbonden iets valt te bereiken.
Na de zomer zullen we weer veel politieke drukte meemaken, dan staan er verkiezingen voor de deur. Nu weten we nog niet wat dat voor het onderwijs gaat betekenen, want er staan ook minpunten in het Lenteakkoord en de verkiezingsprogramma’s. Nullijn, versoepeling van het ontslagrecht, het wegsmijten van een afspraak over de pensioenen. Na de zomer komen we daar weer volop op terug, voorlopig wens ik iedereen een vrolijke vakantie toe.

Dit bericht delen:

© 2026 Onderwijsblad. Alle rechten voorbehouden
Het auteursrecht op de artikelen in dit archief berust bij het Onderwijsblad, columnisten of freelance-medewerkers. Het citeren van delen van artikelen is toegestaan, mits met bronvermelding. Volledige overname, herplaatsing of opname in andere publicaties is slechts toegestaan na overleg met de hoofdredacteur via onderwijsblad@aob.nl Indien het gaat om artikelen van freelancers zal hiervoor een bedrag in rekening worden gebracht.