• blad nr 4
  • 25-2-2012
  • auteur A. Jonkman 
  • Column

 

Delen door nul

Als je met niemand hoeft te delen mag je alles zelf houden. Maar uit de som (10 gedeeld door nul) komt geen 10. is 10. Dan deel je alleen met jezelf. Probeer je wat je hebt door een piepklein aantal te delen dan krijg je steeds meer: uit komt 10 miljoen. In de wiskunde heten zulke probeersels gebroken functies. Ze zijn gespleten. Bij bovenstaand plaatje hoort bijvoorbeeld de functie
f(x)= . Hierbij kan x geen 1 zijn en zal y nooit precies 3 worden.

Ook bij het streven naar een rechtvaardige verdeling van de jaartaakuren ontstaan gespleten relaties. Iedereen werkt immers zelf het hardst. Ik ook. Ik geef 17 lesuren, zit in de MR, begeleid profielwerkstukken, ben betrokken bij het ontwikkelen van uitdagend lesmateriaal voor ons atheneum en ik ben mentor van 3-havo. Het liefst zou ik ook nog veiligheidscoördinator worden, maar ik denk dat mijn collega’s van de sectie Russisch daar meer tijd voor hebben. De sectie Russisch denkt daar andersom ook zo over. Wie heeft er gelijk?
Toen ik voorstelde om dat bij mij op school eens grondig uit te zoeken werd mij dat afgeraden, omdat eerdere pogingen op ruzie waren uitgelopen. Nou houd ik wel van ruzie, omdat het zichtbaar, hoorbaar en dus oplosbaar is. Bij geen ruzie is er ook ruzie, maar dan niet openlijk. Dat splijt, naar mijn mening, een organisatie pas echt.
Toen dacht ik aan een andere mogelijkheid om tot uitsluitsel te komen: zouden jullie een email willen sturen naar a.jonkman@sanctamaria.nl met daarin:
1.het vak dat je geeft
2.je werktijdfactor
3.en het aantal uren dat je er - naast je reguliere lessen en officiële voorbereidingstijd - per schooljaar aan kwijt bent?
Daar hebben Marja van Bijsterveldt en Ton Elias tenslotte ook wat aan. Onze systeembeheerders werken natuurlijk ook het hardst van allemaal. Daarom heb ik hun eerst gevraagd of onze server zou ontploffen als ik opeens 50.000 mails in mijn mailbox zou krijgen. Dat was niet het geval, dus ik hoop dat jullie willen bijdragen aan mijn onderzoekje. Mijn verwachting is namelijk dat de uitslag juist eenheid zal brengen.

Dit bericht delen:

© 2026 Onderwijsblad. Alle rechten voorbehouden
Het auteursrecht op de artikelen in dit archief berust bij het Onderwijsblad, columnisten of freelance-medewerkers. Het citeren van delen van artikelen is toegestaan, mits met bronvermelding. Volledige overname, herplaatsing of opname in andere publicaties is slechts toegestaan na overleg met de hoofdredacteur via onderwijsblad@aob.nl Indien het gaat om artikelen van freelancers zal hiervoor een bedrag in rekening worden gebracht.