- blad nr 9
- 14-5-2011
- auteur N. van Dam
- Redactioneel
Minister wil af van Vervangingsfonds
De gezamenlijke onderwijsbonden hebben de Tweede Kamer dringend gevraagd de verplichte aansluiting bij het Vervangingsfonds te handhaven. Zij vrezen dat opheffing van het fonds zal leiden tot oplossingen als ‘ophokuren’ zoals die in het voortgezet onderwijs bestaan, omdat de scholen geen vervanging meer kunnen betalen.
De bewindsvrouw zei in maart in de Tweede Kamer dat het Vervangingsfonds veel te bureaucratisch is en dat het declaratiesysteem teveel uitnodigt tot het aanvragen van onrechtmatige vergoedingen. Daarom gaat zij het fonds “saneren”.
CDA-Kamerlid Kathleen Ferrier is “erg blij” dat de minister haar “hartenkreet” beantwoordt. Op werkbezoeken zegt zij regelmatig van scholen te horen dat het fonds meer kost dan het oplevert.
Ook PVV-Kamerlid Harm Beertema was uitermate kritisch over het fonds, met name omdat zijns inziens het ziekteverzuim te weinig daalt, terwijl de terugdringing wel een taak is van het fonds. Volgens hem was het verzuimpercentage tussen 2003 en 2009 gemiddeld 6,4, terwijl het ziekteverzuim in Vlaanderen op 3,86 procent lag.
Van Bijsterveldt gaf hem volmondig gelijk. “Het Vervangingsfonds werkt onvoldoende. Het geeft geen enkele prikkel om zelf kritisch te kijken naar ziekteverzuim.”
De PO-raad had zich al eerder uitgesproken tegen de verplichte aansluiting bij het fonds, ook de Besturenraad sprak zich tegen het fonds uit. Deze raad, waarbij de meeste protestants-christelijke scholen zijn aangesloten, werd vooral boos omdat bureau KPMG op grote schaal declaraties controleert op eventuele onrechtmatigheden. De Haagse Nutsscholen verwachten een claim tot terugbetaling van tussen de 2 en 3 ton.
Toch wil de minister voor kleine schoolbesturen, zoals de eenpitters, een nieuwe verplichte verzekering in het leven roepen. “Zodat die niet los zwemmen met te grote risico’s.”