- blad nr 5
- 12-3-2011
- auteur J. van Aken
- Redactioneel
Inspirerende websites voor het bijzonder onderwijs
Werken in het bijzonder onderwijs is anders dan werken in het algemeen bijzonder of openbaar onderwijs. Aan het vormgeven van het bijzondere komt onderwijspersoneel op sommige scholen weinig toe, merkt Henk Willigenburg, die namens CVHO bij de ontwikkeling van de sites betrokken was. Op de Nationale Onderwijs Tentoonstelling (NOT), waar de sites gepresenteerd werden, vroeg Willigenburg aan een jonge leraar of hij in het bijzonder onderwijs werkte. “Nee, gewoon in het regulier onderwijs, antwoordde deze. Hij kende de term dus niet en dacht dat ik het speciaal onderwijs bedoelde. Wij dragen er graag aan bij om die kennis te verdiepen.” Het hoort bij de professionele autonomie van de docent om meer van de bijzondere identiteit te weten, vindt Willigenburg. “De site met de Inspiratietoolkit is bedoeld als stimulans om het gesprek over inhoudelijke thema’s aan te gaan. Inspireren is ons doel”, vertelt hij.
De website www.inspiratietoolkit.nl bevat een tekst- en een beeldingang. Op de homepage staan acht filmpjes met jonge docenten, twee experts en een bekende gelovige Nederlander (EO-presentator Mirjam Bouwman), die ingaan op een aantal aspecten van bijzonder onderwijs. Daarnaast valt er door kernbegrippen als ‘vieren’, ‘Bijbelverhalen vertellen’ en ‘waarden’ aan te klikken meer achtergrondinformatie te vergaren.
Majoor Bosshardt
De tweede site, www.beeldfigurenchristendom.nl, kan behulpzaam zijn bij het verder ontwikkelen van de bijzondere identiteit. “De besturen van Sint Bonaventura en CVHO merkten dat veel collega’s kennis van belangrijke figuren in de geschiedenis van het christendom niet altijd meer paraat hebben. Dat Willibrord het evangelie bracht, weten de meeste mensen wel, maar wat was dat eigenlijk voor iemand”, vraagt Willigenburg. De site zet inspirerende hoofdrolspelers uit het West-Europese christendom op een rijtje. Het zijn er nu vijfentwintig, variërend van Michelangelo en Maarten Luther tot Majoor Bosshardt en Martin Luther King.
Natuurlijk is alles op internet op te zoeken, zegt Willigenburg. “Maar je verzuipt vaak in de informatie. Wij wilden de achtergrondinformatie over inspirerende figuren makkelijk toegankelijk maken.” Van alle sleutelfiguren zijn een biografie, achtergrondinformatie over de tijd waarin ze leefden en tips voor verdieping en verwerkingsopdrachten voor leerlingen opgenomen. De informatie is voor leraren en leerlingen vanaf groep 8 tot het begin van de tweede fase van havo en vwo. Leerlingen kunnen voor (profiel)werkstukken of presentaties zelfstandig met de online opdrachten aan de slag. De site is te gebruiken bij de vakken Nederlands, godsdienst, ckv, geschiedenis en maatschappijleer.
De mensen die de site op de NOT bekeken, reageerden enthousiast. Willigenburg: “Een collega van het Visser ’t Hooft (een van de beeldfiguren) College vond het superleuk en zou de beeldfiguren direct aan de orde stellen op school.”
Zie: www.inspiratietoolkit.nl en www.beeldfigurenchristendom.nl. Suggesties voor verbeteringen en aanvullingen zijn welkom: beeldfigurenchristendom@gmail.com