• blad nr 1
  • 15-1-2011
  • auteur . Overige 
  • Presteren en belonen

 

17 februari manifestatie in Den Haag

Op 17 februari voert de AOb met andere vakbonden actie tegen de bezuinigingen in de publieke sector. Via een manifest eist het overheids- en onderwijspersoneel respect en kwaliteit.

“Ik vraag me wel eens af hoeveel mensen bij de nullijn voor salarissen in de publieke sector meteen denken aan de conciërge of de klassenassistent en de leraar? Zij krijgen er de komende jaren geen euro bij”, zegt AOb-bestuurder Ben Hoogenboom.
In het onderwijs zorgt de nullijn straks voor grote problemen. “Er ontstaat een enorm tekort aan goed opgeleid onderwijspersoneel”, voorspelt Hoogenboom. “Het vorige kabinet begreep dat en stak ruim een miljard euro in het convenant Leerkracht om het vak aantrekkelijker te maken en docenten de gelegenheid te geven carričre te maken voor de klas.”
Doordat de lonen in het onderwijs de komende jaren niet stijgen, betaalt het onderwijspersoneel de convenantskosten grotendeels zelf. Hoogenboom: “Het convenant Leerkracht is nu een sigaar uit eigen doos. Het beroep wordt er niet aantrekkelijker door. Dat lerarentekort wordt zo zeker niet opgelost.”

Geen staking
Tegenover de nullijn zet het kabinet een plan voor prestatiebeloning op basis van de leerprestaties. Hoogenboom weet niet hoe het kabinet dat denkt te gaan meten. “Er bestaat geen ondersteunend wetenschappelijk bewijs voor de rechtvaardigheid en effectiviteit van zo’n maatregel. Pas je het dan toch toe, dan leidt zo’n instrument snel tot tweespalt in de personeelskamer. Het kabinet-Rutte ziet daarnaast een belangrijke kwestie over het hoofd: eerst moet het actie ondernemen tegen de onbevoegdheid. Wie betere leerprestaties wil, moet zorgen dat we alleen nog maar bevoegde docenten voor de klas hebben. Dat werkt aantoonbaar.”
Reden genoeg dus om naar Den Haag te komen op 17 februari. “We roepen niet op tot een staking, maar de AOb hoopt het onderwijspersoneel dat in de gelegenheid is naar Den Haag af te reizen ook daar te zien. Leden kunnen bij de stand van de bond een declaratieformulier invullen. De reiskosten zijn voor rekening van de bond.” (Thijs den Otter)

Meer informatie is te vinden op www.toponderwijs.nu. Daar staat ook een link naar het manifest dat door ieder onderwijspersoneelslid kan worden ondertekend. De precieze actielocatie volgt nog.

Dit bericht delen:

© 2026 Onderwijsblad. Alle rechten voorbehouden
Het auteursrecht op de artikelen in dit archief berust bij het Onderwijsblad, columnisten of freelance-medewerkers. Het citeren van delen van artikelen is toegestaan, mits met bronvermelding. Volledige overname, herplaatsing of opname in andere publicaties is slechts toegestaan na overleg met de hoofdredacteur via onderwijsblad@aob.nl Indien het gaat om artikelen van freelancers zal hiervoor een bedrag in rekening worden gebracht.