- blad nr 13
- 5-9-2009
- auteur L. Douma
- Redactioneel
Ontevredenheid over school groeit als kind ouder wordt
Meer dan de helft van de ouders meent dat het huidige onderwijs niet het uiterste haalt uit kinderen, concludeert J/M voor ouders. Ouders waarderen het Nederlandse onderwijs met een kleine voldoende: een 6,7 voor de basisschool en een 6,5 voor de middelbare school.
De meest recente Onderwijsmeter van het ministerie van Onderwijs geeft een heel ander beeld. Ouders zouden de basisschool met een 7,5 waarderen en de middelbare school met een 7,3. Die cijfers stroken meer met de uitkomst van het Nationale Scholenonderzoek. Daaruit bleek dat negen op de tien ouders vindt dat hun kind genoeg leert op school. Meer dan 85 procent van de basisschoolkinderen gaat met plezier naar school. En ook over de leerkracht is het overgrote deel tevreden.
Waar komen die verschillende bevindingen vandaan? De steekproefgrootte van de onderzoeken verschilt nogal. Qrius ondervroeg namens J/M 500 ouders met ten minste één kind. Het Centrum voor Online Onderzoek peilde namens het Nationale Scholenonderzoek de mening van maar liefst 6641 ouders. En TNS Nipo ondervroeg voor de Onderwijsmeter zo’n 2000 respondenten.
Waar alle onderzoekers het over eens zijn: naarmate een kind ouder wordt, zijn de ouders minder tevreden over de school. In de bovenbouw van de basisschool neemt de onvrede al toe en die trend zet zich door in het voortgezet onderwijs, aldus J/M. Misschien niet verwonderlijk, want uit eerdere onderzoeken blijkt dat ouders naarmate ze meer betrokken zijn, tevredener zijn. Die betrokkenheid wordt minder wanneer het kind ouder wordt. Het kind neemt meer eigen verantwoordelijkheid. Voorleesmoeder worden overbodig, net als knutselvaders.
Volgens J/M zou de waardering voor school groeien wanneer zij strenger, ordelijker en gedisciplineerder zou werken. Ook het Nationale Scholenonderzoek geeft suggesties: geef pesten meer aandacht, voer een actiever en beter gezondheidsbeleid en poets eens wat vaker en grondiger.