• blad nr 22
  • 17-12-2005
  • auteur . Overige 
  • Het moment

 

A Christmas Carol

Tijdens mijn stage gaf ik les aan groep 7. Ik wilde ze rond de kerstdagen het prachtige verhaal van Charles Dickens, A Christmas Carol, meegeven. Ter ondersteuning liet ik een video zien. Deze uitvoering, met Patrick Stewart in de hoofdrol, geeft het verhaal bijzonder goed weer. De sfeer van Londen op kerstavond 1843, de personages en natuurlijk het gesproken Engels. De kinderen waren geboeid. De meesten kenden het verhaal en de film nog niet. Er zitten best spannende momenten in. Het verhaal gaf de kinderen inzicht in het overwinnen van het kwade door het goede. Mr. Scrooge verandert van een meedogenloze vrek in een goedaardige en gulle gever. Ter afsluiting liet ik de kinderen een werkblad invullen met vragen als: Waar speelt het verhaal zich af en in welke tijd? Wat betekent humbug? Ook moesten ze het verhaal in eigen woorden opschrijven.
Ik las mee met wat Nick opschreef en was onder de indruk want hij wist het kernachtig te verwoorden. Nick is een bijzonder portret die op meerdere fronten afwijkt van de anderen. Hij leeft vaak in zijn eigen wereldje. Ik vroeg hem om zijn verhaal straks voor te lezen. Eerst aarzelde hij, maar toen ik hem zei dat ik eerst een paar anderen liet praten, vond hij het goed. Toen Nick aan de beurt kwam, las hij voor: “Het begint met een dood iemand die ze begraven en een man die heel slecht is, maar die goed wordt door geesten. De eerste van het verleden, een van het heden en een van de toekomst.” De groep was muisstil en wat er toen gebeurde is voor mij een onuitwisbaar moment. Nick kreeg spontaan een applaus, ook van de juf die onder de indruk was van Nick’s woorden. Ik vertelde de kinderen dat de film ook op een van de kerstavonden te zien zou zijn. Later hoorde ik van de juf dat Nick zijn ouders en broertje verplicht had om deze film te gaan kijken. Mooi toch, dat onderwijs!

Henry Duijvestijn, Beilen

Dit bericht delen:

© 2025 Onderwijsblad. Alle rechten voorbehouden
Het auteursrecht op de artikelen in dit archief berust bij het Onderwijsblad, columnisten of freelance-medewerkers. Het citeren van delen van artikelen is toegestaan, mits met bronvermelding. Volledige overname, herplaatsing of opname in andere publicaties is slechts toegestaan na overleg met de hoofdredacteur via onderwijsblad@aob.nl Indien het gaat om artikelen van freelancers zal hiervoor een bedrag in rekening worden gebracht.