- blad nr 12
- 11-6-2005
- auteur L. Douma
- Redactioneel
Recept tegen homofobie
Veel homoseksuele scholieren en docenten voelen zich niet veilig. Volgens Frank van Dalen, voorzitter van de organisatie van homoseksuelen COC, maken vooral scholieren zich schuldig aan homomishandeling. Daarom is het belangrijk om voorlichting te geven op scholen. Maar vaak gebeurt dat niet. Scholen zijn bang voor verkeerde reacties en stoppen liever hun kop in het zand. Om hier iets aan te doen, zijn AOb, COC en het Algemeen pedagogisch studiecentrum (APS) drie jaar geleden gaan samenwerken in het project Enabling safety for LesBiGay teachers.
Een van de producten van dit project is het Receptenboek homoseksualiteit in het onderwijs. Het boek leert docenten en schoolmanagers om te gaan met homovijandigheid en maakt homoseksualiteit bespreekbaar. Ook geeft het boek tips voor leerlingbegeleiders en vertrouwenspersonen. Eind mei werd het eerste exemplaar uitgereikt aan minister van Onderwijs Maria van der Hoeven.
Doods instrument
Volgens de minister is het heel belangrijk dat scholen aandacht schenken aan homoseksualiteit. Zij verplicht scholen een veiligheidsbeleid te voeren, voorlichting over homoseksualiteit is daarvan een onderdeel. Scholen die geen voorlichting geven, worden echter niet op de vingers getikt. “Ik ga scholen niet expliciet voorschrijven wat zij in de veiligheidsparagraaf van hun schoolgids moeten opnemen. Je hoeft niet elke groep die gediscrimineerd kan worden afzonderlijk te noemen”, verklaarde zij tijdens de boekpresentatie. De minister hoopt wel dat veel scholen gebruik gaan maken van het receptenboek.
Het COC vreest dat veel scholen de voorlichting achterwege laten als dat geen eis is. “Het wordt bijna met de dag moeilijker om op scholen homovoorlichting te verzorgen”, zegt Van Dalen. “Ik ben blij dat de minister het van belang vindt. Maar ben minder blij met de zelfstandige rol die scholen hierbij krijgen. Ik hoop dat dit geen doods instrument wordt.”
Scholen kunnen het receptenboek bestellen op www.coc.nl Het boek kost 19,95.