• blad nr 21
  • 30-11-2002
  • auteur . Overige 
  • Redactioneel

 

School in Den Bosch geeft diplomagarantie

Leerlingen die hun best doen, verlaten de school sowieso met een diploma op zak. Volgend schooljaar begint het Frederik Hendrikcollege in Den Bosch in de brugklas met deze garantie. "De reden waarom leerlingen blijven zitten is nooit dat het aan hun hersenen ligt", aldus directeur Henk Witteman.

Het is merkwaardig om een kind van twaalf zelf verantwoordelijk te stellen voor zijn schoolresultaten, vindt Witteman. "Als een kind een vier op een proefwerk haalt, heeft de school een probleem en niet het kind. Wíj zijn immers professionals. Het enige wat je van kinderen kunt vragen is hun inzet. En als ze die geven, blijft er geen leerling meer zitten."
De school is nu druk bezig om de definitie van 'je best doen' precies te formuleren. In elk geval wordt al bijgehouden of leerlingen in de les verschijnen, of zij op tijd zijn en zal een groot deel van het schoolwerk gecontroleerd worden. Ook kijkt de school of leerlingen hun agenda op orde hebben. "We willen dat leerlingen in de loop der jaren hier steeds zelfstandiger worden, wat zorgt voor een naadloze aansluiting naar hbo en wo. Eerst controleert de school veel, maar leerlingen pikken snel op hoe de school hen stuurt en gaan dit dan zelf doen", denkt Witteman. Hij is verbaasd over de ophef in de media. "Ik heb niets bijzonders gezegd. De toegelaten brugklassers voldoen immers allemaal aan de criteria om hier vmbo-t, havo of vwo af te kunnen ronden. Maar er is gebleken dat een kwart van de leerlingen stuurloos is; ze kunnen slecht plannen of zichzelf motiveren. Als een school hen hierbij helpt, dan halen alle leerlingen die ervoor werken hun diploma."
De directeur is ervan overtuigd dat de resultaten van leerlingen afhankelijk zijn van de verwachtingen die hun leraar van ze heeft. "Dat is griezelig want het betekent nogal wat voor de leraar als zijn klas slecht scoort. Maar de leraren op deze school durven het aan om met de nieuwe aanpak te gaan werken." Ook denkt hij dat door de diplomagarantie leraren minder stress ervaren, doordat zij bijvoorbeeld niet meer te maken krijgen met kinderen met faalangst. "Daarnaast worden zij de coach van hun leerlingen en geven dus niet meer klassikaal les, wat de oorzaak van de meeste stress - de aandacht van de klas vasthouden - wegneemt." Ook de leerlingen staan volgens Witteman achter het plan. "We werken met hen samen aan dit plan. Leerlingen moeten het zelf zien zitten, het gaat tenslotte over hen."

Dit bericht delen:

© 2026 Onderwijsblad. Alle rechten voorbehouden
Het auteursrecht op de artikelen in dit archief berust bij het Onderwijsblad, columnisten of freelance-medewerkers. Het citeren van delen van artikelen is toegestaan, mits met bronvermelding. Volledige overname, herplaatsing of opname in andere publicaties is slechts toegestaan na overleg met de hoofdredacteur via onderwijsblad@aob.nl Indien het gaat om artikelen van freelancers zal hiervoor een bedrag in rekening worden gebracht.