- blad nr 10
- 18-5-2002
- auteur R. Sikkes
- Redactioneel
Ministerie wil weer inspiratiebron voor leraren worden
Samen met nog vijf collega's van andere departementen schrijft hij alvast een prioriteitlijstje op voor het nieuwe regeerakkoord. Een mening die er toe doet want na deze bizarre verkiezingsstrijd met een compleet nieuwe coalitie, neemt de rol en betekenis van het ambtenarenkorps toe. Ministers komen en gaan, maar ambtenaren blijven altijd bestaan.
Interessant dus met welke opdracht de generaal strategie in Zoetermeer na de formatie de troepen het land in wil sturen. Zijn uitgangspunt is dat er een departement komt dat 'richting geeft, maar ruimte laat aan de leraren, docenten en leiding om het onderwijsproces in te richten en dat daarbij toerust en helpt'. En daarna volgt een opmerkelijk vijfpuntenplan:
1. Voorschoolse educatie om achterstanden zo vroeg mogelijk te bestrijden
2. Een tweede impuls in het beroepsonderwijs zodat het 'de koninklijke weg' wordt
3. Herzien van het overlegcircuit
4. Vraagsturing (vouchers) in het hoger onderwijs en het beroepsonderwijs
En dan komt als vijfde de uitsmijter: 'extra geld, er is veel extra geld nodig voor het vernieuwen van slechte schoolgebouwen en voor de salarissen (gedifferentieerd) van de leraren'. Zo kordaat hebben we dat de afgelopen vier jaar nog niet gehoord. Dat stemt hoopvol. Borstlap gaat er zelf blijkbaar vanuit dat het een volgende coalitie lukt om dit vijpuntenplan in vier jaar te realiseren. 'Ik ben nu al nieuwsgierig naar de AOb-enquête van februari 2006.'
Zou het lukken om het ministerie van Onderwijs dan een paar plaatsen te laten stijgen op de lijst van inspiratiebronnen? Zelf wilden we niet tot 2006 wachten... al na de verkiezingen vragen wij het AOb-panel opnieuw om hun mening. (RS)