- blad nr 5
- 10-3-2001
- auteur D. van 't Erve
- Redactioneel
Verzorgingsinstellingen ruziën over cao
Op 1 januari 2001 liep de cao voor de onderwijsverzorgingsinstellingen, zoals APS en KPC, af. Deze cao is stilzwijgend verlengd tot april 2001. De vakbonden en de werkgeversvereniging WVOI overleggen nu al ruim een jaar over een nieuwe cao. Cinop regelt als enige instelling op eigen kracht de arbeidsvoorwaarden met haar personeel. Ook bij de andere instellingen lijkt de behoefte aan een centrale arbeidsovereenkomst minder te worden.
Eind januari werd geopperd om de cao te verlengen tot januari 2002, zodat er genoeg tijd is om in alle rust een goede cao af te sluiten. Vorige maand kwam de werkgeversvereniging hier echter op terug.
Het niet-verlengen van de cao kan vooral nadelen voor nieuwe werknemers hebben. Zij vallen niet onder de cao, maar de werkgever belooft in een brief dat deze werknemers 'aantrekkelijke arbeidsvoorwaarden' krijgen aangeboden. "Maar wat dat dan voor aantrekkelijke voorwaarden zijn en waarom die niet mogelijk zijn met de huidige cao wordt niet duidelijk. Dat doet het ergste vermoeden", zegt Gerrit Stemerding. "De brief kwam als een verrassing. We dachten dat we dicht bij een oplossing waren. Natuurlijk willen de instellingen marktconform werken, maar dat kan ook met een cao. Bijvoorbeeld door een cao af te spreken waarin belangrijke zaken als salaris vaststaan. De rest van de arbeidsvoorwaarden kan een werkgever per instituut met het personeel afspreken. Op die manier voorkom je dat een werknemer van het ene instituut naar het andere - waar een beter salaris is - gaat shoppen."
"Hoe we die brief moeten opvatten weet ik niet", vervolgt Stemerding. "Als de werkgever alleen individueel met werknemers contracten wil afsluiten, is het een regelrechte oorlogsverklaring." Eind afgelopen week moet duidelijk geworden zijn wat de werkgevers voor ogen hebben. "Als zij geen centrale cao willen, moeten we maar per instituut een cao afsluiten. Dit kan tot gevolg hebben dat de concurrentie tussen de instellingen groter wordt, maar andere opties zijn er niet", aldus Stemerding.