- blad nr 6
- 1-6-2022
- auteur . Overige
- Deze maand
Masterplan moet basisvaardigheden opkrikken
De AOb is verheugd dat de minister kiest voor een aanpak op lange termijn. “Het verbeteren van de basisvaardigheden is geen quick fix”, aldus AOb-voorzitter Tamar van Gelder. Ze waarschuwt echter dat het masterplan alleen kans van slagen heeft als fundamentele problemen in het onderwijs ook worden aangepakt. “We hebben gewoon meer collega's nodig", aldus Van Gelder. Volgens de AOb ontstaat alleen zo voor leraren voldoende tijd en ruimte om zich bij te scholen en de onderwijskwaliteit te verbeteren.
Pisa
Dat er iets moet gebeuren staat vast, vindt Wiersma die zich grote zorgen maakt over het niveau. Hij noemt de dalende prestaties uit internationale onderzoeken, zoals Pisa en Timms/Pirls. ‘Dit beeld wil ik niet accepteren’, schrijft hij.
Volgens Wiersma zijn een overladen programma, een verouderd en onduidelijk curriculum en een gat tussen wetenschap en praktijk, hoofdoorzaken van de achterblijvende reken- en taal prestaties. Ook trends als minder lezen en schrijven in vrije tijd, digitalisering en een afname van het aantal bibliotheken spelen volgens de minister een rol.
Naast taal en rekenen wil Wiersma ook de ‘basisvaardigheden’ burgerschap en digitale geletterdheid aanpakken, al doet hij dat op verzoek van de Tweede Kamer met een kleine vertraging. Daarnaast moeten alle scholen effectieve lesmethodes gaan gebruiken. Scholen kunnen ondersteuning krijgen bij de aanschaf van deze methodes.
Handhaven
Wiersma laat in zijn brief weten dat hij de inspectie opdracht geeft om erop te gaan letten of scholen er alles aan doen om een verbetering van de basisvaardigheden te realiseren. Op scholen die dat niet doen, zal de inspectie sneller ingrijpen en strenger handhaven, zo kondigt hij aan.
Scholen die niet op het masterplan willen wachten en komend schooljaar al aan de slag willen met een verbetering van de basisvaardigheden, kunnen dat doen. Er komt een ‘basisbrigade’ die 150 scholen kan helpen. Zij leveren extra handen, kennis en hulp op school, aldus de minister. Waar die extra menskracht in het onderwijs vandaan moet komen is nog onduidelijk.