• blad nr 11
  • 1-12-2019
  • auteur . Overige 
  • Redactioneel

 

Vrouw komt weinig voor in schoolboeken

In schoolboeken die brugklassers gebruiken bij de vakken Nederlands en wiskunde zijn vrouwen ondervertegenwoordigd. In de teksten zijn weinig niet-westerse personen te vinden en stereotypen komen regelmatig langs.
Dat blijkt uit een studie van hoogleraar Judi Mesman van de Universiteit Leiden. Zij doet onderzoek op het gebied van jeugd en maatschappij en heeft alle schoolboeken van Nederlands en wiskunde van vmbo tot en met vwo doorgeploegd. In totaal analyseerde Mesman dertienduizend ‘personages’ die in de opdrachten naar voren komen. Uit het onderzoek blijkt dat vrouwen in zowel tekst als beeld ondervertegenwoordigd zijn in de schoolboeken. Volgens Mesman is het aandeel vrouwen in de schoolboeken 41 procent. Ook hebben vrouwen in de schoolboeken minder vaak een beroep dan de mannen. Van de onderzochte personages met een beroep was het aandeel vrouwen 28 procent.

Dit bericht delen:

© 2026 Onderwijsblad. Alle rechten voorbehouden
Het auteursrecht op de artikelen in dit archief berust bij het Onderwijsblad, columnisten of freelance-medewerkers. Het citeren van delen van artikelen is toegestaan, mits met bronvermelding. Volledige overname, herplaatsing of opname in andere publicaties is slechts toegestaan na overleg met de hoofdredacteur via onderwijsblad@aob.nl Indien het gaat om artikelen van freelancers zal hiervoor een bedrag in rekening worden gebracht.