• blad nr 8
  • 1-9-2019
  • auteur K. Hagen 
  • Informatie en advies

 

Switchen van onderwijssector

Tekst: Karen Hagen en Jim van Emden.
Meester Pieter en docent tekenen Eugenie willen van onderwijssector switchen. Waar moeten ze bij een eventuele overstap rekening mee houden?
Voor beiden is het van belang om aandacht te hebben voor de opzegtermijn. Afhankelijk van de lengte van het dienstverband is deze in principe maximaal twee (primair onderwijs) of drie maanden (voortgezet onderwijs) en begint deze de eerste van de maand te lopen. Met instemming van de werkgever kunnen er andere afspraken worden gemaakt. Daarnaast is het raadzaam de laatste salarisstrook te bestuderen met het oog op de (eventuele) verrekening van vakantiedagen en uitbetaling van looncomponenten (dertiende maand, vakantiegeld). Nieuwe werkgever
Tekenleraar Eugenie en meester Pieter kunnen vervolgens proberen te onderhandelen over het contract. De onderhandelingspositie is sterker bij tekortvakken (wiskunde, Duits) en specifieke regio’s (bijvoorbeeld de Randstad). Denk bij onderhandelen over salaris aan een hogere onderwijsschaal (zeldzaam) of extra treden binnen de schaal (gebeurt regelmatig). Daarnaast is het verstandig breder te kijken. Zo kunnen er afspraken worden gemaakt over het karakter van de arbeidsovereenkomst (vast), de werkzaamheden, de werktijden en tegemoetkomingen in studiekosten voor zover deze niet via een andere weg (Lerarenbeurs) vergoed worden. Binnen de cao heeft de werkgever verschillende mogelijkheden om individuele afspraken te maken: er is ruimte, maak daar gebruik van. Probeer de afspraken altijd zo concreet mogelijk te maken en leg ze schriftelijk vast.

Dit bericht delen:

© 2026 Onderwijsblad. Alle rechten voorbehouden
Het auteursrecht op de artikelen in dit archief berust bij het Onderwijsblad, columnisten of freelance-medewerkers. Het citeren van delen van artikelen is toegestaan, mits met bronvermelding. Volledige overname, herplaatsing of opname in andere publicaties is slechts toegestaan na overleg met de hoofdredacteur via onderwijsblad@aob.nl Indien het gaat om artikelen van freelancers zal hiervoor een bedrag in rekening worden gebracht.