• blad nr 7
  • 1-7-2019
  • auteur . Overige 
  • Deze maand

 

Hoger onderwijs moet strenger selecteren

Universiteiten en hogescholen moeten zich sterker profileren. Om passende studenten aan te trekken moeten ze meer mogelijkheden krijgen tot selectie aan de poort. Dat schrijft de Adviesraad voor Wetenschap, Technologie en Innovatie (AWTI) in een advies dat vorige maand is aangeboden aan onderwijsminister Ingrid van Engelshoven.
Volgens het rapport durven instellingen zich nauwelijks nog te onderscheiden. Dat heeft veel te maken met hun financiering. “Ze worden beloond als ze groeien in studentenaantallen en als ze zoveel mogelijk bronnen van financiering voor onderzoek najagen”, zegt AWTI-raadslid Sjoukje Heimovaara. “Ze gaan daardoor steeds meer op elkaar lijken en werken onvoldoende samen.”
Het lukt hogescholen en universiteiten onvoldoende om studenten op de juiste plek te krijgen. Zo zijn er te weinig afgestudeerden in sectoren als bèta en techniek. Anderzijds leveren studies zoals taal, cultuur, gedrag en maatschappij te veel mensen op die geen werk vinden.

Dit bericht delen:

© 2026 Onderwijsblad. Alle rechten voorbehouden
Het auteursrecht op de artikelen in dit archief berust bij het Onderwijsblad, columnisten of freelance-medewerkers. Het citeren van delen van artikelen is toegestaan, mits met bronvermelding. Volledige overname, herplaatsing of opname in andere publicaties is slechts toegestaan na overleg met de hoofdredacteur via onderwijsblad@aob.nl Indien het gaat om artikelen van freelancers zal hiervoor een bedrag in rekening worden gebracht.