- blad nr 14
- 1-10-2017
- auteur W. de Lange, de
- Column
Voor je plezier
In het algemeen krijgen weinig beroepsgroepen zo vaak te horen dat ze meer plezier moeten uitstralen, als wij, leraren. Van postbestellers en bankdirecteuren wordt het zelden gevraagd. Terecht, ik ben het ermee eens en een groot deel van mijn meestal vrolijke collega’s ook. ‘Plezier uitstralen’ hoort niet alleen bij ons werk, het is het werk.
Moet ik mijn in de vakantie opgestelde lijst voornemens veranderen en er plezier uitstralen bij zetten? Kan het nog? Het schooljaar is al op stoom: In de nieuwe klassen beginnen lastpakken, lieverdjes, luiaards en leukerds zich te onderscheiden. Het jaarlijkse gedonder met kapotte school-tablets, vergeten wachtwoorden en een geheel vernieuwd Magister met geheel vernieuwde inlogproblemen is voorbij. Niet over zeuren! Ouders beginnen zich te roeren. Veel voornemens zijn alweer gewogen en te licht bevonden. Wat voegt plezier uitstralen toe?
De test is natuurlijk het laatste uur op vrijdagmiddag. Wie het dan kan, kan het echt. Zie de vrijdagse wanhoop van onze jonge kook-collega M. Zij heeft het zwaarder dan ik, want zij moet er voor zorgen dat de leerlingen elkaar op vrijdagmiddag niet gaan versnijden, invetten of aanbraden. M. is jong, rustig, mooi en geestig, ze straalt vaak plezier uit. Maar de lawaaierige grofheid en de agressiviteit van sommige leerlingen kunnen haar opeens uit het veld slaan. Van zichzelf is M. namelijk ronduit sjiek. Niemand, ook M. niet, heeft het plezier uitstralen 100 procent onder de knie. Iedereen heeft zijn eigen dijkhoogte en bij iedereen kunnen de dijken breken, meestal heel plotseling, door een laatste druppel.
Na een week van groeiende druk breken bij M. de dijken als Jimmy expres het baksel van lieve, kleine Danny stuk maakt. Zo’n uit het niets komende wandaad past niet in het wereldbeeld van M. en ze raakt van de kaart. Zoals het niet in mijn wereldbeeld past dat vijf meiden op vrijdagmiddag voor mijn neus door elkaar staan te schreeuwen en te huilen. Allemaal tegelijk vragen ze aandacht voor hun tere emoties zonder op het idee te komen dat die vier anderen (en de juf, potverdomme) even veel en even tere gevoelens hebben en tere trommelvliezen bovendien. Ik barst uit en vlieg als draak het weekeinde in en niet als dartele vlinder.
Dan juist plezier uitstralen, daar gaat het om. Daarvoor is dijkbeheer nodig, conditie, pret en puf. Ik ga dit jaar rustig aandoen en plezier maken, ter wille van de dijkversteviging en de goede zaak.
Wera de Lange is docent mens & maatschappij op een vmbo horeca, brood en banket