• blad nr 9
  • 6-5-2000
  • auteur O. Bosma 
  • Redactioneel

 

Drukkerij de Volharding op eigen benen

De Algemene Onderwijsbond is niet langer eigenaar van drukkerij De Volharding. Op woensdag 26 april droegen AOb-bestuurders Jacques Tichelaar en Rob van Leeuwen, tevens aandeelhouders, het bedrijf over aan de nieuwe eigenaren: directie en medewerkers. De Volharding staat daarmee op eigen benen.

Volgens bondsgeschiedschrijver E.J. van Det werd de Bond van Nederlandsche Onderwijzers in 1920 eigenaar van drukkerij De Volharding. In de twee weken geleden overgedragen oprichtingsbewijzen staat dat het bedrijf startte in oktober 1917. Archivaris A. Steeg van het Koninklijk verbond van grafische ondernemingen meldt echter als oprichtingsdatum 15 oktober 1915 en een overname door de BvNO per 1 januari 1917. Volgens zijn archief was de drukkerij een jaar gevestigd in de Amsterdamse Herenstraat, daarna tot 1990 in de Warmoesstraat. Toen de binnenstad al te benauwd werd verhuisde de onderneming naar Sloterdijk. Het bezit van een eigen drukkerij was in het begin van deze eeuw het streven van veel organisaties van de arbeidersbeweging. De vrees voor persbreidel door de overheid zat er nog goed in. De BvNO gaf wekelijks het ledenblad De Bode uit en daarnaast een groot aantal brochures en ander drukwerk. Dat was voor een eigen drukkerij een mooie basis. Na de fusie tussen de BvNO en het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap in 1945 werd het bondsorgaan Het Schoolblad bij De Volharding gedrukt. Sinds januari 1997 verzorgt het bedrijf Het Onderwijsblad. Dat zal ook na de overdracht het geval zijn.

Dit bericht delen:

© 2025 Onderwijsblad. Alle rechten voorbehouden
Het auteursrecht op de artikelen in dit archief berust bij het Onderwijsblad, columnisten of freelance-medewerkers. Het citeren van delen van artikelen is toegestaan, mits met bronvermelding. Volledige overname, herplaatsing of opname in andere publicaties is slechts toegestaan na overleg met de hoofdredacteur via onderwijsblad@aob.nl Indien het gaat om artikelen van freelancers zal hiervoor een bedrag in rekening worden gebracht.