- blad nr 11
- 6-6-2015
- auteur J. Muijres
- Kleine column
Het past nog steeds niet
De suggestie van de AOb van een gedifferentieerde invoering die recht doet aan de praktijk op scholen, werd beleefd terzijde geschoven. Staatssecretaris Sander Dekker vond het onuitvoerbaar en passend onderwijs was een feit. Het antwoord op de vraag hoe succesvol de operatie tot dusver is, zal per bron verschillen. Dekker en veel besturen zijn content met de manier waarop passend onderwijs is ‘uitgerold’. De samenwerkingsverbanden zijn opgetrokken, op managementniveau weet iedereen wat hij moet doen. En ja: op sommige scholen loopt het prima.
Stel de vraag in de koffiekamer van een schoolgebouw en de kans is groot dat je een ander geluid hoort. Collega’s krijgen inderdaad meer scholieren over de vloer die extra aandacht nodig hebben, maar kennen de weg in het samenwerkingsverband niet om te weten waar ze moeten aankloppen voor ondersteuning. Ouders weten niet met wie ze in conclaaf moeten als hun kleuter wordt doorverwezen naar een school in een ander dorp.
Leerlingen met een wat complexere zorgvraag belanden tussen de wal en het schip en zitten nog steeds thuis.
Dat kan nooit de bedoeling zijn van passend onderwijs. Bij de AOb komen domweg te veel signalen binnen om tevreden achterover te leunen in de hoop dat goed passend onderwijs een kwestie van tijd is.
Staatssecretaris Dekker moet actie ondernemen. Ons wensenlijstje: leg bij wet vast welke leerlingen op iedere school moeten worden opgevangen middels de door ons bepleite basiszorg. Oormerk het geld dat voor passend onderwijs is bedoeld zodat het op de juiste plek terechtkomt. Laat samenwerkingsverbanden meer zijn dan een bureaucratische laag en dwing ze ondersteuning dicht bij de vloer te regelen. En leg vast waar onderwijs ophoudt en zorg begint.
Zoals de vlag er nu op veel scholen bij hangt, wordt het team overvraagd. De toch al hoge werkdruk neemt door passend onderwijs verder toe en politici spelen serieus met de gedachte onderwijsteams te dwingen tot medische handelingen. Dat is onze taak niet en bijna iedereen die er een beetje nuchter naar kijkt beseft dat. Hopelijk geldt dat ook voor de staatssecretaris.
José Muijres, bestuurder AOb