- blad nr 9
- 9-5-2015
- auteur A. Moerman
- de Vereniging
Sociaal fonds biedt soelaas voor leden in nood
“We krijgen de aanvragen nu vooral via de juridische dienst van de AOb”, vertelt René Hensgens, de penningmeester van het fonds. “Soms melden mensen zich ook zelf naar aanleiding van ons tweewekelijkse berichtje in het Onderwijsblad. Wij vermoeden dat de consulenten in hun werk ook met schrijnende gevallen in aanraking komen. En toch zien we vrijwel geen verwijzingen uit die hoek.”
Mensen die door een gat in hun hand in de problemen zijn gekomen, hoeven echter niet aan te kloppen. Je moet een steuntje in de rug nodig hebben omdat je geheel buiten je schuld in de problemen zit. Bovendien moet je minstens een jaar lid zijn van de bond. “In de jaren vijftig betaalde de voorloper van dit fonds weleens mee aan de huur van leden die in een bejaardenhuis voor onderwijzers terecht waren gekomen. Dat is niet meer. We verstrekken nu vooral leningen. Wie goed terugbetaalt, krijgt aan het einde van de rit soms een paar termijnen kwijtgescholden.”
Zonder inkomen
Het fonds schiet bijvoorbeeld te hulp wanneer iemand rood is komen te staan door gedoe met een werkgever of met uitkeringsinstanties. Kees Evers, een voor zijn directie te lastige GMR-voorzitter bij het Stedelijk Lyceum in Enschede, kwam als gevolg van een ontslag in 2011 ineens helemaal zonder inkomen te zitten. (Zie voor zijn hele verhaal Onderwijsblad 7.) Een aanvraag bij het fonds was zo gedaan, na een tip van AOb-advocaat Frans Lathouwers, die Evers nog steeds bijstaat. Binnen de kortste keren was zijn acute financiële nood gelenigd. Al een paar weken later kon Evers beginnen met terugbetalen, zijn uitkering kwam ineens wel rond.
Onlangs heeft de Centrale Raad van Beroep Evers op alle fronten gelijk gegeven. Het ontslag uit 2011 is volledig teruggedraaid en binnenkort schuift hij samen met Lathouwers aan bij zijn directeur. “Door de handelwijze van de directie is er nogal wat schade ontstaan. Materieel en immaterieel. Fijn dat de AOb dat helemaal voor me op een rijtje zet. Of en hoe ik bij mijn werkgever verder moet, wordt nu het onderwerp van gesprek. Maar destijds was het geweldig dat het Sociaal fonds bijsprong. Ik had toen de angst dat ik mijn huis zou moeten verkopen”, vertelt Evers.
Tandarts
Het Sociaal fonds heeft een vermogen van ongeveer zes ton, maar slechts een deel staat jaarlijks ter beschikking. “We leven van de rente”, grapt Hensgens, waarmee hij bedoelt dat de rente over die zes ton wordt gebruikt om financiële noden te lenigen. Het kapitaal blijft zo in stand. Gebruikelijk is dat twee van de zeven bestuursleden, allemaal gepensioneerde oud-kaderleden van de AOb, na een schriftelijke aanvraag op huisbezoek gaan bij het lid in nood. “Soms kunnen we helpen door alleen te adviseren. Zo niet, dan bestaat de mogelijkheid om te lenen. Soms schenken we. Het laagste bedrag dat we schonken was 127 euro, om de tandarts te betalen. Maar we leenden ook eens 28.000 euro uit. Heel soms betaalt iemand niet terug. Dat vinden we zeer vervelend, maar soms is het zo dat er in een situatie geen mogelijkheden meer zijn. Dat is dan maar zo”, zegt Hensgens. “Het is mooi werk om met dit fonds mensen uit de brand te kunnen helpen. Zet ook maar in het stukje dat we momenteel een vacature hebben in Overijssel.”