• blad nr 12
  • 21-7-2014
  • auteur G. van der Mee 
  • Redactioneel

 

Dronkers stopt met ranglijsten

Het was een moeilijk besluit, maar na zeventien jaar stopt onderwijssocioloog Jaap Dronkers met het maken van ranglijsten. “Ik sta nog steeds achter het maatschappelijk belang ervan”, zegt hij, “maar het kost me te veel tijd, ik word zeventig en wil mijn energie voor andere zaken gebruiken.”
Dronkers publiceerde zeventien jaar geleden zijn eerste ranglijst van scholen in het voortgezet onderwijs in dagblad Trouw. Vanaf 2012 deed hij dat twee jaar in de Volkskrant. En vorig jaar maakte hij ook samen met RTL Nieuws een ranglijst van de Cito-scores. Altijd leverden de publicaties hem kritiek op. “Mij werd verweten dat ik alleen naar de cijfertjes keek, terwijl ik de toegevoegde waarde van een school meewoog.”
Vooral van de kritiek in de sociale media had hij last. “Ook als het nergens op sloeg moest je toch reageren, daar werd ik niet gelukkig van.” Dronkers vreest dat er geen wetenschappers zijn die zijn taak overnemen. “Het is een ondankbare taak, met een hoog afbreukrisico.” Onder invloed van de ‘lijstjes’ gaf de Onderwijsinspectie meer openheid van zaken. Maar een onafhankelijke luis in de pels blijft volgens Dronkers nodig. “Waar zijn de gegevens van onbevoegden per school? Openheid is geen vanzelfsprekendheid.”

Dit bericht delen:

© 2026 Onderwijsblad. Alle rechten voorbehouden
Het auteursrecht op de artikelen in dit archief berust bij het Onderwijsblad, columnisten of freelance-medewerkers. Het citeren van delen van artikelen is toegestaan, mits met bronvermelding. Volledige overname, herplaatsing of opname in andere publicaties is slechts toegestaan na overleg met de hoofdredacteur via onderwijsblad@aob.nl Indien het gaat om artikelen van freelancers zal hiervoor een bedrag in rekening worden gebracht.