• blad nr 17
  • 2-11-2013
  • auteur R. Sikkes 
  • Redactioneel

 

Populariteit PvdA in onderwijs naar historisch dieptepunt

Wanneer er nu verkiezingen worden gehouden, gaat onderwijspersoneel massaal stemmen op D66 en SP. De populariteit van de PvdA knalt achteruit. Met 12 procent op het laagste niveau ooit in de peilingen van het Onderwijsblad.

Bij de verkiezingen van vorig jaar heeft de PvdA haar populariteit bij onderwijspersoneel op miraculeuze wijze hersteld. Kort voor de verkiezingen van 12 september 2012 peilde het Onderwijsblad de stemming en noteerde voor de PvdA een magere 23 procent. Mager omdat door de jaren heen van de AOb-leden tussen de 30 en 40 procent op de sociaaldemocraten stemt.
Door de nek-aan-nek-race tussen Mark Rutte en Diederik Samson verbeterde de score enorm, niet alleen onder de Nederlandse bevolking, maar ook bij onderwijspersoneel. Er werd een ouderwetse score gehaald van 41 procent. Maar de populariteit van het PvdA-team in kabinet-Rutte II duurt kort. Even voor Prinsjesdag peilde het Onderwijsblad opnieuw de stemming. Van de 3758 leden en 188 niet-leden die hun keuze al hebben bepaald, zou nu slechts 12 procent nog op de PvdA stemmen. Een historisch dieptepunt. In de peilingen die sinds de jaren negentig worden gehouden was de laagste score tot nu toe 23 procent.
Natuurlijk speelt niet alleen het onderwijsbeleid daar in mee, maar het feit dat de PvdA jaren tegen de nullijn ageerde en die onder minister Jeroen Dijsselbloem van Financiën vrolijk nog een extra jaar in het bezuinigingspakket opneemt, heeft vast niet geholpen.
Overigens moet ook coalitiegenoot VVD flink inleveren. De VVD is nooit heel erg populair geweest, maar scoorde bij de laatste verkiezingen toch nog 9 procent onder onderwijspersoneel. Daar gaat nu 6 procent van af en zo houdt Rutte een schamele 3 procent over.
De winnaars zijn D66 en SP. Bij leden scoort de SP ietsje beter, bij niet-leden D66. Die laatste partij heeft sinds het begrotingsakkoord bij de Nederlandse bevolking haar positie verder verstevigd, of dat in het onderwijs ook zo is, weten we nog niet. GroenLinks, dat ooit percentages rond de 20 schoorde, kwakkelt een beetje. 50-plus doet het nog goed, maar de peiling was van voor de leiderschapcrisis in die partij.

{tabel}
partij 2012 Nu
VVD 9% 3% -6%
PvdA 41% 12% -29%
CDA 2% 2% =
PVV 2% 3% +1%
SP 16% 29% +13%
D66 16% 29% +13%
Groen Links 7% 8% +1%
Christen Unie 1% 2% +1%
SGP 0% 1% +1%
Partij voor de Dieren 2% 2% =
Vijftig plus 1% 4% +3%
Anders 1% 2% +1%
Stemt niet 2% 3% +1%

Dit bericht delen:

© 2026 Onderwijsblad. Alle rechten voorbehouden
Het auteursrecht op de artikelen in dit archief berust bij het Onderwijsblad, columnisten of freelance-medewerkers. Het citeren van delen van artikelen is toegestaan, mits met bronvermelding. Volledige overname, herplaatsing of opname in andere publicaties is slechts toegestaan na overleg met de hoofdredacteur via onderwijsblad@aob.nl Indien het gaat om artikelen van freelancers zal hiervoor een bedrag in rekening worden gebracht.