- blad nr 13
- 7-9-2013
- auteur R. Sikkes
- Redactioneel
Overheidsbeleid verergert werkloosheid onderwijs
Tegelijkertijd is onderwijspersoneel massaal langer gaan doorwerken. Ze gaan niet meer met gemiddeld 61 met pensioen, maar met 63-plus. Die trend zet door. Uiteindelijk moet 67 de nieuwe pensioenleeftijd worden. Die breed gedeelde noodzaak van langer doorwerken heeft alleen een keerzijde. Door het langer doorwerken komen er voorlopig minder banen vrij voor jongeren.
Verder wil het kabinet de seniorenregeling bapo afschaffen, zogenaamd omdat het een dure regeling voor ouderen zou zijn. De AOb vindt dat de bapo nodig is om ouderen gezond tot hun pensioen te laten doorwerken. Maar het is niet alleen een ouderenregeling. Op de bapo-dagen van ouderen staan jongeren voor de klas. Wanneer de bapo inderdaad verdwijnt, kost dat meer dan 10 duizend fulltime banen, staat in een nota van Researchned.
Tenslotte zijn er bezuinigingen en worden kostenstijgingen van scholen niet helemaal gecompenseerd. De effecten daarvan zijn nog niet goed in kaart te brengen. In elk geval betekent de snelle stijging van de werkloosheid dat de premies voor scholen omhoog schieten zonder dat er geld voor is. Dat kost nog eens vijfhonderd banen.
Zo verergeren overheidsmaatregelen het banenverlies en werkloosheid in het onderwijs. Wanneer er alleen krimp is, zou de baankans voor jongeren stukken beter zijn.
(grafic)
Banenverlies 2014-2016
Minder leerlingen
po -3000 fulltime banen
vo 0
mbo 0
Later met pensioen
po -1000 fulltime banen
vo -800 fulltime banen
mbo -400 fulltime banen
Afschaffen bapo
po -4.500 fulltime banen
vo -4.000 fulltime banen
mbo -1.600 fulltime banen
Bezuinigingen
po -500 fulltime banen
vo ?
mbo ?
(bronnen: CBS, ResearchNed, Stamos, Participatiefonds)