- blad nr 11
- 8-6-2013
- auteur R. Sikkes
- Redactioneel
Ministerie onderwijs schrapt flink in subsidies
Volgens het regeerakkoord moet het onderwijs volgend jaar 100 miljoen en in 2015 uiteindelijk 200 miljoen bezuinigen. Vandaag maakte het ministerie met een lange lijst bekend waar de kortingen gaan vallen. Subsidies als de Lerarenbeurs blijven overeind. Het meeste geld wordt binnengehaald door aflopende projecten in het onderwijs – zoals de invoeringssubsidie passend onderwijs – niet te verlengen. Dat levert samen al 57 miljoen op. Een deel van het wegvallen van die projectsubsidies zal personele gevolgen hebben.
Veel buitenlandse activiteiten en onderzoek zullen worden stopgezet. Sommige instituten moeten fuseren. Zo denkt minister Jet Bussemaker dat er efficiencywinst valt te halen bij de organisaties Surf, Kennisnet en Sambo die zich bezighouden met ict in het onderwijs. Zij moeten samenwerking onderzoeken en verliezen samen rond de 11 miljoen euro en houden een budget van 15 miljoen over.
De Stichting Nederlands Onderwijs in het Buitenland (NOB) raakt ruim 8 miljoen kwijt om het Nederlandse taal- en cultuuronderwijs in het buitenland te verzorgen. Het ministerie vindt dat ouders en bedrijven dat zelf moeten betalen. Wel blijft er 10 miljoen over voor de taken van NOB op Europese scholen. NOB, Europees Platform en Nuffic moeten ook samenwerking onderzoeken.
De subsidie van 10 miljoen voor humanistisch vormings- en godsdienstonderwijs wordt helemaal stopgezet. Volgens het kabinet is er voldoende keuze aan bijzonder onderwijs als ouders vinden dat hun kinderen levensbeschouwelijke lessen moeten krijgen.